Jak oszczędzić na wakacje nie biorąc kredytu?
Z pewnością każdy z nas raz na jakiś czas zastanawia się nad tym, jak odłożyć pieniądze przeznaczone na wymarzone wakacje, a jednocześnie nie odwoływać się do wsparcia, jakim w tym zakresie okazuje się kredyt gotówkowy. Jeśli pieniądze odkładamy cyklicznie i sumiennie, możemy przekonać się o tym, że nie jest to wcale trudne zadanie. Rynek finansowy przychodzi nam zresztą z pomocą, możemy bowiem zapoznać się za jego pośrednictwem z szerokim spektrum produktów oszczędnościowych.
Na takie miano zasługują między innymi rachunki bankowe, lokaty oraz fundusze inwestycyjne, my zaś musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Statystyki potwierdzają, że wcale nie jesteśmy skłonni do regularnego oszczędzania. Oczywiście, odpowiedzialność za to ponoszą w dużej mierze niskie stopy procentowe oferowane przez krajowe instytucje finansowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że lepiej jest regularnie oszczędzać pieniądze niż intensywnie poszukiwać niezbędnej kwoty, gdy pojawi się „czarna godzina”.
Szacuje się, że średnia kwota wydawana na wakacje oscyluje w granicach 4 tysięcy złotych. Jeśli więc planujemy wakacje z rocznym wyprzedzeniem, powinniśmy odkładać na nie 335 złotych miesięcznie. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z rachunku oszczędnościowego, po dwunastu miesiącach będziemy dysponowali kwotą 4047,75 PLN (oprocentowanie – 1,5%), co da nam zarobek rzędu 28 złotych. Oczywiście, nie można nie zgodzić się z tym, że procent składowy nie prezentuje się imponująco, mamy jednak do czynienia zarówno z krótkim okresem, jak i z niskim oprocentowaniem. Wiele zależy od tego, na odłożeniu jakiej kwoty zależy nam najbardziej, choć nie bez znaczenia jest i to, na jaki okres ma zostać rozłożona nasza inwestycja. Każdy z nas ma inne potrzeby i możliwości odkładania wolnych środków, jeśli jednak planujemy systematyczność i odkładanie określonej kwoty raz w miesiącu możemy skorzystać zarówno z konta oszczędnościowego, jak i z funduszu rynku pienionego. Okazuje się, że nie warto myśleć o lokacie bankowej, chyba, że zostanie założona jedynie na miesiąc.
Obecnie klienci coraz częściej decydują się na korzystanie z funduszu rynku pieniężnego – bezpiecznych, krótkoterminowych papierów wartościowych takich, jak bony komercyjne, bony skarbowe i obligacje. Mówi się o nich jako o idealnej alternatywie tak dla lokaty bankowej, jak i dla rachunku oszczędnościowego. Osoba, która chce skorzystać z funduszu rynku pieniężnego nie musi obawiać się złożonych formalności, nie bez znaczenia jest zaś i to, że fundusz daje nam większe zarobki niż rachunek oszczędnościowy dzięki większemu potencjałowi zysku. Podejmując ostateczną decyzję należy jednak pamiętać o tym, że zarówno w przypadku funduszu, jak i rachunku oszczędnościowego mamy do czynienia z produktami elastycznymi – tak wpłacanie, jak i wypłacanie pieniędzy odbywa się więc wtedy, gdy mamy na to ochotę. Jest to pomocne przy zmianie planów klienta.
Zostaw komentarz