Jak zostać skutecznym inwestorem giełdowym?

Inwestowanie na giełdzie przez całe dziesięciolecia urosło do miana prawdziwej legendy. Dla wielu ludzi jest to swego rodzaju mit mówiący o cudownym sposobie na pomnażanie pieniędzy – od czasu do czasu znajdują się wyjątkowe osoby, prawdziwi geniusze, którzy w krótkim czasie dorabiali się dzięki temu niewyobrażalnych fortun.

Jak w każdej legendzie, jest w tym nieco prawdy. Faktycznie, znajdziemy w tej dziedzinie szereg wybitnych postaci, które dzięki zręcznemu inwestowaniu dorobiły się naprawdę wielkich pieniędzy. Z drugiej strony prawda o giełdzie jest dużo bardziej prozaiczna; każdy z nas może inwestować w ten sposób, i każdy może nauczyć się wszystkiego, co tylko jest mu do tego potrzebne. Trudno jednak dziwić się temu, że jeśli ktoś zaczyna interesować się całą tą dziedziną, to dość szybko znajduje sobie wśród takich znanych osobistości swoich największych idoli, z których stara się potem brać przykład.

Trzeba przyznać, że niektóre takie osoby urosły do prawdziwych celebrytów – można czytać wywiady z nimi czy kupować pisane przez nie książki, zarówno autobiografie jak i poradniki dotyczące inwestowania. Takie podejście jest równocześnie dobre, i złe. Złe dlatego, że w inwestowaniu na giełdzie rzadko kiedy można znaleźć jeden, złoty środek. Wiele zależy tu od konkretnych okoliczności oraz – nie oszukujmy się – szczęścia danej osoby, czy raczej jej wyczucia do wykonywania określonych kroków. Sprawia to, że takie ścisłe trzymanie się swoich wzorów i naśladowanie wszystkich ich działań nie zawsze przyniesie nam oczekiwane efekty, a niekiedy może nas jedynie doprowadzić do znacznych strat. Dobre natomiast dlatego, że możemy dostrzec we wszystkich tych osobach mnóstwo cech wspólnych, które w jakiś sposób łączą je ze sobą.

Warto przyjrzeć się tym cechom nieco bliżej, bowiem wystarczy nieco pracy, aby każdy mógł je wypracować u siebie – dzięki temu znacznie zwiększymy swoje szanse na sukces. Jedną z najważniejszych cech jakie można zaobserwować u wszystkich ludzi którzy odnieśli duży sukces w inwestowaniu na giełdzie jest nieszablonowe podejście do rynku. Osoby takie nigdy nie dawały się zamknąć w utartych schematach i zawsze potrafiły spojrzeć na pewne sprawy inaczej, niż inni – na własny sposób. Najbardziej znani inwestorzy sami w sobie stanowią obecnie źródło opinii na dane tematy. Warto rzecz jasna szanować zdanie takich osób i brać je pod uwagę przy podejmowaniu własnych decyzji. Każdy z nas powinien jednak starać się, aby wyrabiać sobie własne opinie na określone tematy. Nie przychodzi to oczywiście z dnia na dzień. Swoich racji będziemy pewni dopiero wtedy, kiedy będziemy mogli poprzeć je zarówno dużym doświadczeniem jak i widzą. Niekiedy wymaga to całych lat rozwijania się, ale cóż – ci, którzy dziś są wielkimi autorytetami również nie stali się nimi w ciągu kilku dni. Cechą nieco zbliżoną do tej pierwszej jest posiadanie swojego własnego systemu, według którego inwestujemy pieniądze. Ponownie jednak, stworzenie własnego systemu, swego rodzaju zbioru schematów które pozwalają nam na lepsze poruszanie się po rynku nie dokonuje się w ciągu jednego dnia. W przypadku właściwie wszystkich bardziej znanych inwestorów był to długi, ciągnący się nawet latami proces, opierający się w dodatku na wielu błędach i porażkach.

inwestor

Trudno jest rzecz jasna skopiować taki system od danego inwestora, bowiem w większości przypadków jest to tajemnica – można jedynie bacznie obserwować i śledzić niektóre decyzje wybranych osób. Warto jednak stale pracować nad tworzeniem własnego systemu. Jedną z najważniejszych cech niemalże wszystkich znanych inwestorów jest też umiejętność przyjmowania porażek. Nie oszukujmy się – inwestowanie na giełdzie to nie tylko ciągłe zyski i sukcesy. Bardzo często to spektakularne porażki, stanowiące z jednej strony wielkie straty a z drugiej, bolesny cios w postaci zawiedzionej nadziei. Wchodząc na giełdę trzeba przygotować się zatem na to, że nie zawsze będzie różowo, a jeśli chcemy inwestować naprawdę na poważnie, to prawdopodobnie niejeden raz spotkamy się z przegraną.

Nie należy z tego powodu rezygnować. Każdy popełniony przez nas błąd powinniśmy przyjąć z godnością i bez rezygnacji, bardziej jako cenną lekcję, z której możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Konsekwentne trzymanie się obranej przez siebie drogi i gotowość na przyjęcie porażki nieodłącznie idzie w parze z byciem dość niepopularnym czy niezrozumiałym przez otoczenie. Ludzie którzy mają własną wizję działań bardzo często są poddawani presji otoczenia, które wymaga, że będziemy postępowali jedynie według utartych standardów. Dodatkowo zalew informacji płynących z mediów często znacznie utrudnia trzymanie się obranej przez siebie drogi – co chwilę pojawia się mnóstwo czynników budzących w nas poważne wątpliwości co do tego, czy aby postępujemy słusznie. Oczywiście, ryzyko błędu istnieje zawsze. Jeśli jednak chcemy inwestować faktycznie skutecznie, to musimy być zdecydowani i konsekwentnie trzymać się swoich decyzji nawet w trudnych sytuacjach. Czas sam zweryfikuje to, czy mieliśmy rację. W obu jednak przypadkach możemy sporo zyskać – jeśli decyzja okaże się słuszna, będziemy cieszyli się dużymi dochodami. Jeśli jednak okaże się, że popełniliśmy błąd – otrzymamy cenną lekcję i nauczymy się sporo nowego.

Odwaga, zdecydowanie, innowacyjność, oryginalność – to tylko niektóre z bardzo wielu cech, które powinien posiadać dobry inwestor. Trudno jest jednoznacznie określić profil takiej osoby, bowiem praktycznie każdy, kto odniósł tu sukces jest nieco inny. Jedno możemy powiedzieć na pewno: nie bój się! Zaryzykuj, spróbuj – porażka zawsze boli, ale niejedna osoba doszła do ogromnego sukcesu popełniając po drodze całe mnóstwo błędów.

Kategorie: Inwestycje,

Komentarze (0)