Jaka niszczarka do dokumentów? Jak wybrać?

Kilkanaście lat temu niszczarki w przestrzeni biurowej nie cieszyły się popularnością. Jednakże wraz z wprowadzeniem Ustawy o ochronie Danych Osobowych sprzęty te zyskały na wartości, gdyż przepisy wskazują sankcje związane z udostępnieniem danych osobowych osobom nieuprawnionym. Jak wybrać niszczarkę? Na jaki model postawić w biurze? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Rodzaje niszczarek

Przed przystąpieniem do zakupu idealnej niszczarki do biura, warto poznać poszczególne modele, które mają określone właściwości i funkcje. Większość z nich zazwyczaj dzieli się na niszczarki tnące na ścinki oraz w paski. Pierwszy model daje całkowitą pewność co do tego, że nikt nie odczyta ważnych danych, gdyż uzyskane kawałeczki papieru są niemożliwe do ułożenia. Jeśli chodzi o niszczarki tnące w paski, cechują się one mniejszym kosztem zakupu, jednakże powinny być stosowane do niszczenia dokumentacji niezbyt tajnej. Rodzaj niszczarki powinniśmy dobrać do swoich oczekiwań oraz tego, na jakiej formie niszczenia dokumentacji nam zależy. 

Kolejnym podziałem, który jest spotykany na rynku w odniesieniu do niszczarek, jest ich uwzględnienie ze względu na przeznaczenie i wielkość. W tym przypadku można mówić o niszczarkach:

  • biznesowych,
  • biurowych,
  • osobistych,
  • wysoko-wydajnych,
  • przybiurkowych. 

Jeśli posiadamy małą firmę, nie warto inwestować w wielkie sprzęty, które jedynie zabiorą miejsce w biurze. W tym przypadku sprawdzi się osobista lub przybiurkowa niszczarka do dokumentów. W dużych organizacjach natomiast konieczne jest stosowanie wydajnego sprzętu z wyższej półki, czyli modelu biznesowego lub wysoko-wydajnego. 

Zastosowanie niszczarki do dokumentów

W procesie zakupu najlepszej drukarki do domu lub biura warto postawić na takie rozwiązanie, które będzie związane z przeznaczeniem sprzętu. Niszczarka do dokumentów, jak sama nazwa wskazuje, służy do niszczenia wszelkiej dokumentacji, jaka przewija się w biurach i firmach. Okazuje się jednak, że taki sprzęt ma znacznie więcej funkcji, niż moglibyśmy przypuszczać. Innowacyjne modele niszczarek bez problemu zniszczą dokumenty wraz ze spinaczami lub zszywkami, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na usuwanie tych drobnych przedmiotów. Zaawansowane modele dodatkowo radzą sobie z niszczeniem dokumentów znajdujących się w foliowych koszulkach lub zalaminowanych. Ponadto, sprawnie zniszczą także folie do rzutników. Zastanówmy się, czy dodatkowe funkcje będą potrzebne w naszej firmie lub w domu. Jeśli zależy nam także na pozbyciu się starych płyt CD lub DVD, poszukajmy urządzenie wyposażonego w możliwość zniszczenia tych przedmiotów. Najbardziej rozwinięte technologicznie sprzęty zniszczą nawet twarde karty z plastiku (np. karty dostępu do drzwi, karty debetowe, kredytowe itp.)

Pojemność kosza niszczarki

Niezwykle ważną kwestią, o której warto pamiętać podczas zakupu niszczarki, jest pojemność kosza. W biurze sprawdzi się urządzenie praktycznie bezobsługowe, co da nam spory komfort. Warto podkreślić, że pracownicy mają szereg ważniejszych zadań niż ciągłe opróżnianie kosza niszczarki, który za często ulega wypełnieniu. Postawmy zatem na takie urządzenia, które posiadają duże pojemniki na ścinki, co wpłynie na ogromną wygodę. 

Jeśli zależy nam na niewielkim sprzęcie tego typu do domu, wtedy nie musimy wybierać dużego kosza. Niewielkie niszczarki zazwyczaj bazują na koszach o pojemności ok. 10 litrów, co w domu zupełnie wystarczy. W przypadku, gdy z niszczarki korzystać będzie więcej osób, wtedy dobierzmy pojemność na poziomie 20 litrów. 

Sprawdź niszczarki dokumentów w ofercie sklepu Lobos: https://sklep.lobos.pl/niszczarki-dokumentow,cat226355.html

Kategorie: Firma,

Komentarze (0)