Jak dowiedzieć się, kto dzwonił?
Nieznajomy numer wyświetlający się na ekranie telefonu może zaniepokoić. Bardzo często w takiej sytuacji wahamy się, czy odebrać lub oddzwonić. Boimy się, że to ktoś, z kim absolutnie nie chcemy rozmawiać lub pracownik call center z nową ofertą, którego bardzo ciężko będzie spławić. Wreszcie, żyjemy też w czasach pełnych nieufności - nigdy nie wiadomo, na czyj kosz odbędzie się rozmowa i co będzie miała na celu. Dlatego właśnie pierwszym odruchem często bywa chęć dowiedzenia się, kto dzwonił. Niestety, odkąd zmieniły się przepisy, nie jest to wcale łatwe. Jak sprawdzić, czyj to numer i czy zawsze musimy to wiedzieć?
Dlaczego chcemy to wiedzieć?
Istnieje kilka powodów, dla których lubimy wiedzieć kto do nas dzwonił. Przede wszystkim, niektórzy nie przepadają za telefonicznymi rozmowami z obcymi osobami, starają się więc uniknąć ich, o ile to możliwe. Inni z kolei boją się telefonów charyzmatycznych sprzedawców, z którymi trudno będzie im się rozłączyć, a co więcej, odmówić kupna. Wreszcie, lubimy być po prostu przygotowani na to, z kim będziemy prowadzili rozmowę. To zupełnie normalne - właśnie dlatego zastanawiamy się jak sprawdzić, czyj to numer. Dobrym sposobem na łatwe sprawdzenie numeru jest ksiażka telefoniczna online. Możesz z niej łatwo skorzystać na https://totallookup.com/phonebook .
Serwisy gromadzące dane
Przed reformami ustaw o ochronie danych osobowych wszyscy mieli w domu książkę telefoniczną. Można było w niej łatwo sprawdzić, czyj to numer - książka podawała nazwiska i adresy. Dziś nie jest to możliwe, podobnie jak wykonanie telefonu na infolinię w tym celu. Istnieją za to serwisy gromadzące podobne dane. Niestety, korzystanie z nich nie jest całkowicie legalne- lepiej więc tego nie robić. Odwiedzanie ich ze swojego komputera może się skończyć nieprzyjemnościami.
Fora z informacjami o numerach handlowych
Istnieją także serwisy, na których można sprawdzić, czyj to numer telefonu, o ile należy on do bazy call center lub do firmy, której dane są upublicznione. Osoby, które odebrały taki telefon i okazało się, że jest to oferta handlowa, a w dodatku rozmówca był natarczywy i trudno było zakończyć rozmowę kulturalnie, umieszczają numery w serwisie lub na forum. Warto to sprawdzić - takie strony nie są nielegalne, a przy tym pozwalają wykluczyć opcję długiej rozmowy o garnkach i zastawach stołowych w niezwykle promocyjnej ofercie.
Czy zawsze trzeba to wiedzieć?
Warto też kierować się zasadami zdrowego rozsądku. Nie zawsze musimy koniecznie wiedzieć, kto dzwonił i czego chciał. Czasem ta wiedza nie jest nam do niczego potrzebna - jeśli to pomyłka, telefon raczej nie rozdzwoni się ponownie. Jeśli stara znajoma zdobyła skądś cudem nasz numer i bardzo chce się umówić na kawę, z pewnością jeszcze zadzwoni!
Połączenia z nieznanych nam numerów warto odbierać, gdy czekamy na kuriera (być może właśnie stoi pod drzwiami i nie może zostawić paczki sąsiadowi, dopóki nie uzyska naszej zgody) lub rozesłaliśmy kilka CV. Nigdy nie oddzwaniajmy za to na numery zagraniczne - wiąże się to z wysokimi kosztami. Lepiej będzie po prostu poczekać, aż osoba zainteresowana ponownie zadzwoni i wtedy odebrać, by rozmowa odbyła się na jej koszt.
Zostaw komentarz