Jak niedrogo zorganizować ferie zimowe dla dziecka?

Przed nami ferie zimowe A.D. 2018 i znów pojawi się problem, jak zorganizować wypoczynek dla dziecka. Z jednej strony nie chcemy wydawać na to zbyt wielu pieniędzy, a z drugiej – zależy nam, aby nasz maluch był zadowolony z wypoczynku. Okazuje się, że można bez problemu połączyć te dwa oczekiwania.

Jak wynika z badania Instytutu Pollster, na ferie wyjeżdża zazwyczaj około 31% Polaków. 37% z nich preferuje wypoczynek wraz z dziećmi. Zdecydowana większość, bo 87% naszych rodaków, wybiera ferie w Polsce. Na zimowy wypoczynek nie przeznaczamy jednak zbyt wiele czasu. 80% wyjeżdżających spędza ferie nie dłużej niż 7 dni, 19% - od 8 do 14 dni, a tylko 1% wypoczywa co najmniej 2 tygodnie. Czym w tym czasie się zajmujemy? Okazuje się, że 30% wypoczywających zimą naszych rodaków jeździ na łyżwach, 29% deklaruje jazdę na sankach, a 25% - na nartach. Jednak żadnej aktywności nie planuje aż 28% Polaków.

sporty zimowe

Źródło: Instytut Pollster

Co ciekawe jedynie 5% wyjeżdżających w zimę Polaków oddaje się bezstresowemu wypoczynku. Pozostali mają różne obawy związane z takim wyjazdem. Przeważnie (40%) boimy się problemów zdrowotnych, braku śniegu (37%), kontuzji (37%), kolejki na stoku (20%), a nawet wzrostu kosztów wyjazdu (17%). Szczególnie te ostatnie mogą być problemem dla wielu osób. Z raportu Christmas Barometer 2017 Grupy Ferratum możemy się dowiedzieć, że na zimowe wyjazdy Polacy przeznaczają nie więcej niż 15,3% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, co plasuje nas w środku zestawienia wszystkich badanych krajów. Pod tym względem wyprzedzają nas na przykład nasi sąsiedzi - Czesi (16,7%), a nawet Bułgarzy (21,4%) i Rumuni (28%). Co ciekawe, najmniej na zimowe wyjazdy wydają Niemcy (12%) i Holendrzy (8,7%).

podróże

Źródło: Ferratum Bank

Skoro nie wydajemy zbyt wiele na zimowe wyjazdy, warto się zastanowić zatem, jak niedrogo zorganizować ferie dla naszego dziecka.

Finansowanie wypoczynku

Podstawą każdego zimowego wyjazdu są oczywiście kwestie finansowe. Badanie CBOS pokazuje, że ponad 33% Polaków rezygnuje z zimowych ferii ze względu na brak pieniędzy. Najłatwiej oczywiście sfinansować zimowy wypoczynek z odłożonych wcześniej pieniędzy. Niestety, badania ING pokazują, że 57% naszych rodaków nie ma żadnych oszczędności. W tej sytuacji część Polaków decyduje się pożyczyć pieniądze, aby zorganizować ferie dla dziecka. Decyzja o tym, gdzie pożyczyć środki nie powinna być jednak pochopna.

- Jeśli chcemy zorganizować dziecku niedrogo ferie, powinniśmy zacząć od pożyczenia niedrogo pieniędzy na ten cel – zauważa przedstawiciel Ferratum Bank. – Dobrym rozwiązaniem są tutaj pożyczki za 0 zł, które oferuje coraz więcej firm pożyczkowych. To najczęściej oferta skierowana do nowych klientów. W przypadku takich pożyczek oddajemy dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy. Można zatem powiedzieć, że ferie dziecka nie będą generowały dodatkowych kosztów poza opłaceniem wyjazdu – wyjaśnia specjalista Ferratum Bank.

Warto dodać, że jeszcze kilka lat temu wysokość takich darmowych pożyczek nie przekraczała 1000 zł, a obecnie to często nawet 2000 zł, czyli kwota, za która można już zorganizować bardzo ciekawy wypoczynek zimowy dla dziecka – mówi redaktor z serwisu Pozyczki.info

Propozycje na ferie zimowe

Jeśli nasze dziecko jest w wieku 6-13 lat i jest na tyle samodzielne, że nie boi się wyjeżdżać bez rodziców, można go wysłać na zimowisko. To specjalne, zorganizowane wypoczynki, na których realizowany jest program rozwoju różnych umiejętności i zainteresowań dzieci. Może to być nauka jazdy na nartach lub snowboardzie, ale nie tylko. Często organizowane są także gry i zabawy na świeżym powietrzu. Ceny takich zimowisk są oczywiście różne w zależności od miejsca wyjazdu, standardu zakwaterowania, długości pobytu i przygotowanych atrakcji. Jednak bez problemu można znaleźć oferty zaczynające się już od 1000 zł za tygodniowy pobyt z wyżywieniem, dowozem na stok narciarski i opieką wykwalifikowanych pedagogów oraz instruktorów.

Oczywiście zimowe ferie warto także spędzić z dzieckiem. Gdy jednak chcemy uniknąć korków do Zakopanego lub innych zimowych kurortów, a do tego - kolejek do wyciągów narciarskich, warto wziąć pod uwagę na przykład Mazury. Okazuje się, że to ciekawe miejsce również w zimie. Można tam znaleźć wiele hoteli o dobrych standardach, które oferują specjalne pakiety na rodzinne ferie zimowe. Im dłuższy pobyt, tym niższa cena za dobę. Koszt takiego pakietu zaczyna się od 230 zł przy dwóch dobach. Wtedy przygotowywane są osobne programy dla dzieci i dorosłych. Maluchy mogą liczyć na zabawy organizowane przez animatorów, mini turnieje, zawody rodzinne, a nawet dostępne jest SPA dla dzieci. W tym samym czasie dorośli mogą ćwiczyć w sali fitness, uprawiać Nordic Walking, korzystać z basenu, SPA itp.

Warto pamiętać, że ciekawe ferie można zorganizować również bez wyjeżdżania z miejsca zamieszkania, korzystając z atrakcji, które na ten czas przygotowuje wiele miast i miasteczek. To przeważnie zajęcia sportowe, zajęcia w domach kultury, lodowiska, baseny itp. Tak naprawdę liczy się pomysłowość i inwencja, aby zapewnić ciekawe i pełne atrakcji ferie dla dziecka bez rujnowania domowego budżetu.

 

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Finanse,

Komentarze (0)