Od pucybuta do milionera, czyli jak zbudować hotel?
Marzy Ci się własny hotel lub pensjonat? Branża hotelarska przyciąga niezwykła magią, możliwością nieustającego poznawania nowych ludzi i obcowania z kulturami całego świata bez potrzeby podróżowania po całym globie. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się zainwestować we własny hotel?
Myślenie perspektywiczne
Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim postaraj się znaleźć i zapełnić niszę na rynku. Kolejny obiekt hotelowy w promieniu kilkunastu innych to raczej mała szansa na odniesienie spektakularnego sukcesu. Dobrze wybierz lokalizację i do niej dostosuj wielkość oraz charakter obiektu. Hotel szkoleniowo-konferencyjny (więcej o organizacji konferencji w hotelu przeczytasz na: http://www.conradhotel.pl/pl/konferencje.html) w dużym mieście wiąże się z innymi działaniami i planami na etapie budowy i później, na etapie zarządzania niż np. obiekt SPA poza miastem. Warto wiedzieć, czego chcemy i w czym sami dobrze będziemy się czuć, żeby realizacja planów nie okazała się koszmarną pomyłką, a praca marzeń – dożywotnią kulą u nogi.
Koszty, kalkulacje i partner
Mało kto może sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie tak dużej inwestycji, a nawet jeśli, to potem zarządzać w pojedynkę już nie tak łatwo. Zaufany wspólnik i partner mogą odegrać kluczowe znaczenie. Trzeba mieć na uwadze to, że wydatki związane z budową hotelu zwrócą się dopiero po upływie pewnego czasu. Tym bardziej biznesplan powinien być staranny i dobrze przemyślany.
Dobry biznesplan hotelu
Rzetelny biznesplan z pewnością powinien zawierać:
- analizę strategiczną: należy tu uwzględnić atrakcyjność sfery działalności, wielkość i strukturę obiektu, siły oddziaływania nabywców i dostawców, analizę SWOT oraz strategiczne założenia i cele;
- strategię marketingową;
- założenia i prognozy: związane ze sprzedażą i szacowanymi kosztami oraz wynik oparty na działalności operacyjnej, finansowej; rachunku zysków i strat; bilansu; przepływu finansów;
- analizę wskaźnikową (opłacalność przedsięwzięcia, współczynnik płynności, kapitalizacja)
- analizę progu rentowności
- ocenę wrażliwości przedsięwzięcia
- ocenę rentowności inwestycji
Teren, nieruchomość – i co dalej?
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości bądź działki koniecznie trzeba zapoznać się z planem przestrzennego zagospodarowania terenu – dzięki temu poznamy szczegółowe informacje o przeznaczeniu gruntu i warunkach zabudowy.
Kolejny etap należy zdecydowanie do mało przyjemnych – mowa tu o kredycie na inwestycję. Chyba, ze akurat trafiliśmy w szóstkę w totka… jeżeli nie, to trzeba zatroszczyć się o wielkość i koszt kredytu, poznać szczegóły okresu kredytowania, niuanse i obostrzenia związane z obsługą zadłużenia a także wpływem kredytu na ogólną opłacalność podjętej inwestycji.
Fachowiec poszukiwany
Mając kredyt w garści można przystąpić do działania. I tu zaczyna się: wybór projektu i koncepcji, kupno nieruchomości, zdobycie pozwolenia na budowę – i wdrażanie biznesplanu w życie. Na tym etapie nie obejdziemy się bez fachowca, a nawet całej grupy zaufanych specjalistów. Każdy pomysł architekta warto skonsultować z ekspertem budowlanym i hotelarzem. Ten pierwszy powie nam, czy idea architekta jest możliwa do przełożenia na rzeczywistość, z kolei ten drugi – czy ma to sens i czy przyniesie oczekiwane zyski.
Nie należy zapominać o nieocenionej roli stałego nadzoru budowlanego – zasada ‘strzeżonego Pan Bóg strzeże’ sprawdza się w branży budowlanej zdecydowanie! Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z rzetelną ekipą budowlaną, a także będziemy mieć zaufanego inspektora nadzoru budowlanego, to możemy spać spokojnie. Gdy szczęśliwie i bez większych perturbacji przebrniemy przez budowę, czekają nas odbiory częściowe i końcowe oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie hotelu.
Hotel dla ludzi – ludzie dla hotelu
Hotel tworzą ludzie – zaufany personel to podstawa! Atmosfera panujące wśród ekipy bezpośrednio będzie się przekładać na tę odczuwalną przez gości, tak więc warto szczególnie zadbać o pracowników i zapewnić tak im jak i sobie odpowiednie szkolenia branżowe. Ale nawet najlepsza ekipa ‘z pustego nie naleje’ – kolejne ważne aspekty to sprawdzeni dostawcy, odpowiednie wyposażenie i kontrahenci.
Zadbaj o komfort i transport gości hotelowych
Przykładowo – hotel z pewnością musi zapewnić swoim gościom możliwość wypożyczenia samochodów bądź chociaż współpracować ze sprawdzoną siecią taksówkarską. Szczególne znaczenie może to mieć, jeżeli nastawiamy się na gości biznesowych, obsługę szkoleń oraz konferencji czy transfery gości z i na lotnisko. Więcej o warunkach wynajmu samochodów przeczytasz na: http://carent-24.pl/jak-wynajac.
Jak pokazują statystyki, branża hotelowa w Polsce kwitnie, a liczba zagranicznych gości odwiedzających nasz kraj stale rośnie. Z pewnością więc ta sfera może okazać się warta zachodu i przy zaangażowaniu oraz poświęceniu przynieść nam całkiem wymierne zyski.
Na koniec przedstawiamy jeszcze krótką ściągę – planowanie hotelu punkt po punkcie:
1. Przed rozpoczęciem inwestycji należy uzyskać poniższe dokumenty:
- mapa do celów projektowych,
- wypis i rysunki z rejestrów gruntu,
- badania geologiczne,
- warunki dostawy prądu, wody, gazu,
- warunki drogowe.
2. Przygotowanie projektu hotelu, na który składają się poszczególne projekty:
- architektura,
- instalacja elektryczna,
- wentylacja,
- c.o.
- instalacja wodno-kanalizacyjnej,
- konstrukcja (dodatkowo konieczne są badania geologiczne).
3. Projekt musi uzyskać pozytywną opinię Sanepidu i straży pożarnej.
4. Na tym etapie należy wystąpić o pozwolenie na budowę – standardowy czas oczekiwania wynosi 65 dni.
5. Po wybudowaniu obiektu konieczny jest jego odbiór przez:
- Sanepid
- straż pożarną
- Państwową Inspekcję Pracy
- Nadzór Budowlany (Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego)
6. Kategoryzacja obiektu.
Zostaw komentarz