Praca nad sobą i motywowanie innych do działania

Czym jest motywacja? Krótko mówiąc jest ona motorem, zachęcającym nas do działania. Mając motywację, łatwiej i szybciej podejmujemy decyzje. Jednak na to, na ile czujemy się zmotywowani mają wpływ różne kwestie, w tym też inni ludzie. Wiadomo, że nie wszystko zależy od nas, ale wszystko się od nas zaczyna. To, jak daleko zajdziemy jest spowodowane naszą determinacją oraz wsparciem osób trzecich.

Motywacja – rodzaje

Istnieją dwa rodzaje motywacji – zewnętrzna i wewnętrzna. Jak łatwo się domyślić, zewnętrzna jest uzależniona od czynników zewnętrznych i systemu. Nasze działania są podporządkowane opinii publicznej, a panujący system i społeczeństwo często kierują naszymi następnymi krokami.

Drugi rodzaj motywacji, tj. wewnętrzna (nazywana też poznawczą), polega przede wszystkim na tym, aby zaspokoić własne ambicje i zrealizować wszystkie cele i plany. Dodatkowo sam proces zdobywania wiedzy sprawia nam dużą radość i satysfakcję.

Motywacja – od euforii do melancholii

Niestety musimy się liczyć z tym, że dążenie do celu to wieczna sinusoida. Najpierw będziemy mieć tysiąc pomysłów na minutę i wielki zapał do pracy, potem całkiem zwątpimy w swoje siły. Osoby, skupiające się na jednym zadaniu, pracują lepiej i efektywniej niż ludzie, zajmujący się tysiącem rzeczy naraz. Najważniejsze to nasze nastawienie do otoczenia, kontrolowanie siebie, tj. sposobu myślenia, wyrażania myśli i kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli sami sobie z tym nie radzimy, zawsze możemy skorzystać z rad osób doświadczonych i ekspertów.

Mówca motywacyjny - czy coaching to dobry pomysł?

Coaching to bardzo popularny i dochodowy biznes w USA. Już od dłuższego czasu jest kultywowany w Europie. Coraz większa część społeczeństwa nie potrafi znaleźć własnej ścieżki rozwoju i określić swój cel. Na ratunek idzie nam coach - charyzmatyczna osoba, która pomoże nam sprecyzować swoje marzenia. Trenerzy pociągają za sobą tłumy, dzielą się swoim doświadczeniem w różnego rodzaju książkach, prowadzą blogi lub vlogi motywacyjne, jeżdżą na konferencje i spotkania. Coraz częściej zatrudnia się coachów do prowadzenia szkoleń firmowych, gdzie motywują oni pracowników do efektywniejszej pracy.

Jak się motywować?

Bywa tak, że motywacja przeplata się ze zniechęceniem, zwłaszcza gdy mamy skonkretyzowany cel, a dążenie do niego jest trudniejsze, niż się spodziewaliśmy. Samodoskonalenie to ciężki proces, jednak warto się poświęcić, bo efekty będą zaskakujące!

Kategorie: Firma,

Komentarze (0)