Comarch ERP XT – zobacz, jakie korzyści oferuje program do zdalnego zarządzania małą firmą

Na początku XXI wieku chyba żaden przedsiębiorca nie wyobraża sobie zarządzania firmą bez wsparcia informatycznego i możliwości, jakie zapewnia Internet. Programy komputerowe usprawniające szereg procesów w firmie (fakturowanie, księgowość, magazyn itp.) stały się standardem. Pośród wszystkich narzędzi dostępnych na rynku w tym zakresie, na uwagę zasługuje system Comarch ERP XT, który jako jeden z nielicznych, w module Business Intelligence oferuje raporty sprzedaży i rentowności oraz obsługuje RODO. Zobacz, jakie jeszcze korzyści firmom zapewnia aplikacja Comarchu.

Comarch ERP XT

Firmy, która stworzyła ten program, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Comarch od 28 lat wspiera polskie firmy w prowadzeniu biznesu. To uznany na rynku producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych. Z aplikacji Comarch ERP XT, przeznaczonej do zarządzania małą firmą, obecnie korzysta już ponad 80 000 firm. Wysoka stabilność działania, którą udało się uzyskać dzięki wiedzy, doświadczeniu programistów oraz zastosowaniu innowacyjnych technologii, to nie jedyny  i najważniejszy czynnik, który zapewnił aplikacji taką popularność wśród przedsiębiorców. O wiele ważniejsze są tutaj wyjątkowe funkcje, które oferuje ekosystem aplikacji Comarch ERP XT. Ponadto, nie bez znaczenia jest fakt, że program działa na wszystkich platformach i urządzeniach. System składa się z kilku kluczowych modułów odpowiadających najważniejszym obszarom działania firmy. Każdy użytkownik, wybierając odpowiednie moduły, może sam skonfigurować system. To wymierna korzyść, ponieważ firma płaci tylko za te elementy, których aktualnie potrzebuje. W razie rozwoju, w każdej chwili system można rozbudować o kolejne moduły.

Fakturowanie online

Elektroniczne faktury powoli zastępują te papierowe. Zarządzanie elektronicznymi dokumentami jest szybsze, prostsze i tańsze. Comarch ERP XT pozwala na wystawienie faktury nawet w 10 sekund. Sama czynność sprowadza się do dodania kontrahenta poprzez podanie numeru NIP (reszta danych automatycznie jest zaciągana z bazy GUS) oraz nazw produktów i  usług. Aplikacja pozwala także na błyskawiczne wysłanie faktury do klienta przez Internet. Moduł Fakturowanie Online umożliwia wystawianie zarówno podstawowych faktur VAT, jak i faktur VAT marża, faktur Pro-forma, faktur zaliczkowych oraz walutowych. Oprócz faktur w programie Comarch ERP XT można ewidencjonować sprzedaż na podstawie rachunków, czyli uproszczonego rodzaju sprzedaży oraz sprzedaż detaliczną w module POS, obsługiwanym przez urządzenia mobilne (smartfony i tablety).  Aplikacja mobilna pozwala na dodawanie towarów na fakturę poprzez odczytywanie ich kodów kreskowych za pomocą kamery telefonu. Użytkownik może także liczyć w newralgicznych momentach na automatyczne podpowiedzi, dzięki czemu można uniknąć pomyłek. Ponadto system czuwa nad wszystkimi istotnymi terminami z punktu widzenia prowadzonej działalności, takimi jak czas złożenia deklaracji podatkowej czy wysłania dokumentacji do ZUS. Dzięki temu nie zapomnimy o tych datach i unikniemy konsekwencji prawnych i finansowych. Program pozwala także na dodawanie faktur zakupowych i kosztowych (z pliku lub ze zdjęcia). Za sprawą technologii OCR umożliwiającej szybkie odczytywanie papierowych dokumentów, dodanie faktury do systemu jest bardzo proste. Każdy użytkownik może miesięcznie zeskanować bezpłatnie 20 dokumentów.

Księgowość online

Księgowość internetowa, z uwagi na wygodę i oszczędności, to obecnie standard w zakresie prowadzenia dokumentacji finansowej w małej firmie. Program Comarch ERP XT umożliwia prowadzenie księgowości zarówno na zasadach Księgi Przychodów i Rozchodów, jak i pełnej Księgowości Kontowej. Specyfiką małych firm jest sytuacja, kiedy jedna osoba musi panować nad wieloma obszarami prowadzonej działalności i często brakuje czasu na śledzenie wszelkich zmian w przepisach. Dzięki stałej aktualizacji programu przedsiębiorcy są zwolnieni z tego obowiązku. Comarch ERP XT gwarantuje, że wszystkie rozliczenia będą zawsze zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Sam program w obsłudze jest prosty i intuicyjny, co powinno usatysfakcjonować wszystkich przedsiębiorców, którzy postanowią przejść na księgowość online. Z pomocą programu Comarch ERP XT można wykonać:

 • prowadzenie rejestru VAT sprzedaży i zakupu,
 • prowadzenie zapisów Księgi Przychodów i Rozchodów,
 • obliczenie i wysyłka deklaracji: VAT-7, VAT-UE, PIT-36 i PIT-36L,
 • rozliczenia właścicieli,
 • ewidencję i rozliczenie wynagrodzeń pracowników,
 • ewidencję wyposażenia oraz środków trwałych,
 • ewidencję dokumentów środków trwałych,
 • wprowadzanie dokumentów kosztowych do systemu poprzez mechanizm odczytywania plików PDF i zdjęć, Comarch OCR.

Choć prowadzenie pełnej księgowości samodzielnie jest bardziej skomplikowane niż KPiR, to dzięki wielu usprawnieniom zawartym w programie, ta czynności nie powinna sprawić żadnej trudności, nawet księgowym bez dużego doświadczenia. Moduł Księga Handlowa umożliwia m.in.:

 • generowanie plików JPK i wysyłkę do urzędu skarbowego,
 • prowadzenie rejestru VAT sprzedaży i zakupu,
 • prowadzenie zapisów Księgi Handlowej,
 • wygenerowanie wzorcowego planu kont oraz dostosowanie go do wymogów swojej firmy,
 • obliczenie i wysyłka deklaracji: VAT-7, VAT-UE, PIT-36 i PIT-36L,
 • rozliczenia właścicieli,
 • ewidencję i rozliczenie wynagrodzeń pracowników, wyposażenia, środków trwałych,
 • wprowadzanie dokumentów kosztowych do systemu poprzez mechanizm odczytywania plików PDF i zdjęć – Comarch OCR.

Analizując możliwości Comarch ERP XT w zakresie prowadzenie księgowości, nie sposób wspomnieć, że program daje możliwość zarówno prowadzenia księgowości samodzielnie, jak i współpracy z biurem rachunkowym.  System umożliwia elektroniczną wymianę danych z firmą zewnętrzną (Internetowa Wymiana Danych). Wystarczy kilak kliknięć, aby przesłać wszystkie niezbędne dokumenty do biura rachunkowego.

Magazyn online

Efektywna polityka magazynowa, w dobie modelu produkcji Just-in-time, to sine qua non biznesowego sukcesu. Firma, która chce wywiązywać się ze swoich umów na czas, musi prowadzić ewidencję stanów magazynowych sprzedawanych przez nich produktów. W tym zakresie niezastąpionym narzędziem jest moduł Magazyn Online programu Comarch ERP XT, dzięki któremu można nie tylko na bieżąco zarządzać magazynem, ale także przeprowadzać sprawnie inwentaryzację czy spis z natury. Program podsiada także opcję kontroli stanów magazynowych dla produktów, to znaczy system sam zablokuje sprzedaż towarów, których nie ma w magazynie. Obsługa stanów magazynowych w programie oparta jest na metodzie FIFO (First In First Out), czyli „pierwsze przyszło, pierwsze poszło”, co pozwala znacznie zoptymalizować gospodarkę magazynową. Moduł Magazyn to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla firm sprzedających w modelu B2B, ale także małego sklepu detalicznego, jak i internetowego.

Intuicja nigdy nie zastąpi wiedzy

Podejmowanie decyzji, nie tylko tych strategicznych, tylko na podstawie intuicji, choćby była jak najlepsza, to kompletna abnegacja biznesowa. Ta, jeśli już, obok wiedzy, może być dodatkowym czynnikiem – pomocniczym. Podstawą decyzji powinna być rzetelna informacja o wszystkich elementach prowadzonej działalności. Moduł Buisness Intelligence, będący częścią Comarch ERP XT, to narzędzie do analizowania danych firmy. Wszystkie zebrane dane prezentowane są w formie czytelnych wykresów i tabel. Przedsiębiorcy mają także możliwość określenia obszaru analizowanych danych oraz zakresu czasowego. Dzięki aktualnym raportom sprzedaży i rentowności, można podejmować szybko trafniejsze decyzje. Opcja BI Point to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą, pozwala objąć wzrokiem każdy element firmy. Wystarczy jedno spojrzenie, aby sprawdzić, jak wyglądają przepływy pieniężne w firmie, jakie płatności czekają nas w najbliższej przyszłości, czy w końcu, jakich środków firma może się niebawem spodziewać. Moduł daje także wgląd w strukturę zaległych płatności oraz niespłaconych zobowiązań partnerów i kontrahentów. Ponadto program Obsługuje RODO, czyli spełnia wszystkie wytyczne postawione firmom przez Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. To istotny fakt, ponieważ firma nie musi korzystać z dodatkowej aplikacji w tym zakresie, tylko może realizować wszystkie funkcje i wymagania w jednym systemie.

Podsumowanie

Comarch ERP XT to kompletny system do zarządzania małą firmą. Przedsiębiorcy z jego pomocą mogą czuwać nad wszystkimi aspektami prowadzonej działalności, poza fakturowaniem online, prowadzeniem księgowości, zarządzaniem magazynem mają także wgląd w wyniki sprzedażowe.

Testuj za darmo aplikację do zarządzania firmą www.erpxt.pl

Artykuł partnera

Kategorie: Firma,

Komentarze (0)