Elastyczny tryb pracy jest coraz popularniejszy

Głównym trendem od lat jest elastyczny tryb pracy. Dla pracowników wygodniejsza jest praca zdalna. Praca w domu lub podróży jest ułatwiona dzięki innowacjom komunikacyjnym i zaawansowanej technologii. Zapewnia ona także większą niezależność i zaangażowanie w różne projekty, a także poczucie stabilności.

Praca w konkretnych godzinach i narzuconych standardach jest nieunikniona w miejscach, gdzie panuje bezpośrednia obsługa klienta (np. kasjer, kelner, sekretarka). Zespół musi być zgrany i zmiany pracowników nie mogą ze sobą kolidować, tylko się uzupełniać. 

W przypadku, gdy praca danego zespołu opiera się na konkretnych zadaniach i projektach, wtedy najważniejszy jest efekt końcowy, który jest uzależniony od personalnych umiejętności każdego pracownika. Nie ma wtedy znaczenia gdzie pracownik pracuje, o jakiej porze, jak często ma przerwy i czy nadrabia pracę po godzinach. 

Elastyczny czas pracy ma swoje wady i zalety. Pracodawcy nie mogą wtedy kontrolować swoich pracowników. Osoby pracujące zdalnie powinny być bardzo zdyscyplinowane i przedsiębiorcze. Są one odpowiedzialne za organizację projektu. Nie wszyscy potrafią pracować w ten sposób, ponieważ potrzebują narzuconych ram i schematów. Zbyt duża swoboda jest wtedy dla nich utrudnieniem, a nie ułatwieniem pracy.

W zależności od osobowości i możliwości, taki pracownik może nadużywać wolności i lekceważyć pracę. Mogą się pojawić też takie sytuacje, gdy będzie on ubiegać się o więcej przywilejów. Tak samo może być w przypadku osób o silnym charakterze, które zdominują swoich przełożonych i narzucą własne zasady.

Taki tryb pracy powinien być zarezerwowany nie tylko dla jednego pracownika, ale dla określonej grupy osób. Ważna jest też ogólna atmosfera pracy, ponieważ jeśli jest ona napięta i panują w niej rygorystyczne zasady, tym efektywność pracy jest mniej zadowalająca.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na taki system pracy musi określić konkretnie zadania i czas ich wykonania. Powinien być w kontakcie z menedżerami projektu, którzy będą systematycznie nadzorować i oceniać pracę podległego im zespołu.

Ważna jest też odpowiednia postawa do indywidualnego pracownika. Ambitni pracownicy pragną być traktowani jak równolegli partnerzy i chcą szlifować swoje mocne strony. Sterowanie i zarządzanie nimi niekorzystnie wpływa na ich samoświadomość i może mieć odwrotny skutek do zamierzonego.

Każda firma powinna być wyrozumiała wobec pracowników, ponieważ wtedy jest ona bardziej zaangażowany w pracę, a nawet może jej poświęcić więcej czasu. Oprócz tego, pracownicy traktowani na "równym poziomie" będą czuli się bardziej związani z szefem i firmą.

Kategorie: Firma,

Komentarze (0)