Czym są naświetlacze LED

Historia naświetlaczy zewnętrznych, zwanych też oświetlaczami jest dość długa. Służyły one do oświetlania zewnętrznego podjazdów, parkingów, placów budów. Takie lampy miały wkłady halogenowe, były to charakterystyczne czarne lub szare skrzynki o prostokątnym kształcie i montowano je najczęściej przed wejściami lub bramami garażowymi. Ich wadą była niska skuteczność świetlna i krótka żywotność. Wraz z postępem technicznym pojawił się tak zwany naświetlacz led jako alternatywa dla tradycyjnych halogenów oświetleniowych. Pierwsze seryjne naświetlacze led pojawiły się na rynku w 2010 roku, a obecnie istnieje ich bardzo duży wybór. Taki nowoczesny naświetlacz led zużywa znacznie mniej energii elektrycznej i charakteryzuje się długą żywotnością. Dla przeciętnego, przyszłego użytkownika naświetlacza, pojawia się problem, jaki naświetlacz led wybrać spośród szerokiej gamy oferowanych produktów. W sytuacji, gdy nie wiemy na jaki oświetlacz się zdecydować, warto zapoznać się z poradnikami, które proponują różne rozwiązania, lub zapytać eksperta w tej dziedzinie, jaki model by zaproponował.

Naświetlacze led (https://led-labs.pl/naswietlacze-led) są klasyfikowane ze względu na ich moc (ilość lumenów). Ta klasyfikacja niewiele mówi potencjalnemu użytkownikowi, gdyż nie odzwierciedla ona ilości zużytej energii elektrycznej, tak jak w przypadku tradycyjnych halogenów. W przypadku naświetlacza led ważniejsza od mocy jest właśnie ilość lumenów, dobrej jakości naświetlacz led posiada skuteczność świetlną na poziomie ok. 80lm/W, co w tym przypadku oznacza, że z jednego Wata mocy jest w stanie wyprodukować około 80 lumenów. Gdy zna się te parametry, można łatwo obliczyć wartość otrzymywanego światła. Na rynku są dostępne naświetlacze led najczęściej w trzech barwach światła: ciepłej, zimnej i neutralnej. O tym, na którą z barw się zdecydować przy zakupie, decyduje przede wszystkim przeznaczenie naświetlacza. Warto poznać wskazówki dotyczące poszczególnych barw. Barwa ciepła ociepla kolory oświetlanych przedmiotów, znajduje ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotniejsza od ilości światła jest jego barwa, czyli na przykład przy oświetlaniu ścieżek ogrodowych lub tarasów.

Odwrotnie ma się sprawa z barwą zimną, tutaj subiektywnie wydaje się, że naświetlacz led daje najwięcej światła. Warto więc stosować barwę zimną przy oświetlaniu placów, podjazdów czy billboardów reklamowych.Natomiast barwa neutralna sprawia, że oświetlane kolory są najbardziej zbliżone do rzeczywistych, ma ona zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość światła na przykład przy drzwiach wejściowych lub na klatkach schodowych. Ponieważ naświetlacze led bardzo często są montowane na zewnątrz , ważne jest by miały one odpowiednią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.Zależy to w dużej mierze od stopnia uszczelnienia naświetlacza. w tym miejscu znajduje zastosowanie międzynarodowy standard IP,który oznacza stopień ochrony, jaką zapewnia obudowa urządzenia elektrycznego. Jeżeli chodzi o naświetlacz led, to tutaj najczęściej spotykaną klasą szczelności jest IP65, a to oznacza, że urządzenie jest chronione przed strugami wody czy pyłem. Praktycznie oznacza to, że dany naświetlacz led może być z powodzeniem stosowany na zewnątrz i nie zagraża mu deszcz czy śnieg. Pośród naświetlaczy led można wybierać takie, które posiadają czujnik ruchu, lub go nie mają. Te naświetlacze, które nie mają wbudowanego czujnika ruchu, mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stałe oświetlenie terenu. Natomiast naświetlacz led z czujnikiem ruchu jest dobry tam, gdzie nie ma potrzeby ciągłego naświetlania terenu.

Artykuł sponsorowany

Kategorie: Technologie,

Komentarze (0)