Inwestycje w złoto - czy są opłacalne?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w złoto. Najprostszym sposobem inwestowania w złoto jest zakup fizycznego złota - sztabek lub monet. Możesz również połączyć swoją inwestycję z funkcją użytkową, inwestując w biżuterię lub akcje spółek wydobywczych.

Fizyczne złoto - sztabki lub monety

Jednym z najstarszych sposobów inwestowania w złoto są sztabki i monety. Jest to również jeden z najłatwiejszych. Wystarczy odwiedzić sklep, który zajmuje się sprzedażą takiego asortymentu (lista). Możesz też zamówić je przez Internet.

Ważne jest, aby pamiętać, że bezpieczeństwo zawsze powinno być przedkładane nad zaoszczędzenie kilku złotych. Chociaż cena u dużych dystrybutorów może być nieco wyższa niż u innych, to mogą oni zagwarantować stuprocentowe bezpieczeństwo transakcji.

Ważne jest, aby kupować produkty tylko od renomowanych dostawców.

  • Sztabki złota: Rand Refinery, C-Hafner, Umicore, Heraeus, Valcambi
  • Złote monety: Rand Refinery, Perth Mint, Münze Österreich, US Mint, Royal Canadian Mint, The Royal Mint

Fizyczne złoto - biżuteria

Ponieważ biżuteria nie jest objęta 23% podatkiem VAT, nie jest tak atrakcyjną inwestycją jak złoto inwestycyjne. Biżuteria nie jest tak płynna i może być w każdej chwili odsprzedana.

Biżuteria może być inwestycją lub akumulacją kapitału w długim okresie czasu. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek sprzedawał biżuterię zakupioną w latach 90-tych.

Więcej do przeczytania o inwestycjach w złoto i srebro znajdziesz na https://inwestujwzloto.eu/

Złota moneta

Akcje spółek wydobywczych, ETF-y i papierowe złoto

Są to bardziej skomplikowane formy inwestowania w złoto niż się wydaje. W wielu przypadkach będziesz musiał przejść przez długi proces rejestracji w instytucji, która oferuje możliwość zakupu danego instrumentu. Ten rodzaj inwestycji wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki), który nie obowiązuje w przypadku fizycznego złota. Opcja ta polecana jest dla zaawansowanych inwestorów.

Dlaczego warto kupić złoto teraz?

Złoto od lat uważane jest za "bezpieczną przystań". Inwestorzy uciekają od złota, gdy rynki kapitałowe stają się zbyt ryzykowne. Dzieje się tak między innymi dlatego, że złoto ma postać fizyczną i nie może być drukowane jak pieniądz. Nie zbankrutuje tak jak korporacja notowana na giełdzie.

Teoretyczna cena złota nie powinna spaść poniżej kosztów jego wydobycia, bo wtedy firmy wydobywcze ograniczą produkcję. Gdyby istniał stały popyt ze strony przemysłu jubilerskiego i technologicznego, podaż złota spadłaby. To spowodowałoby, że cena złota wróciłaby do swojego minimalnego poziomu (prawo rządzące popytem i podażą).

Wiele wskazuje na to, że światowe gospodarki będą zwalniać. Głęboka korekta może nastąpić również na rynku finansowym. Spowoduje to duży przepływ kapitału do bezpiecznych przystani, takich jak złoto. Powinno to doprowadzić do wzrostu ceny złota, tak jak miało to miejsce w latach 2009-2011 po ostatnim kryzysie. Niewielki wzrost ceny złota, nawet przy spadających rynkach akcji, jest sygnałem, że inwestorzy powinni kupować więcej.

Kategorie: Inwestycje,

Komentarze (0)