Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Dowolny zakup, bez względu na to, czy dotyczy mieszkania, czy domu od dewelopera, wymaga dokonania wyboru. Z reguł jest on uzależniony od szeregu różnych kryteriów, które priorytetyzujemy indywidualnie. Jednak jednym z nich zawsze jest wiarygodność dewelopera. W przypadku zakupu mieszkania ma ona bardzo duże znaczenie, ponieważ często jest to inwestycja na całe życie. Przed wyborem lokalu bardzo często przegląda się kilkanaście propozycji, powierzchni, czy wariantów rozkładu pomieszczeń. Te wszystkie czynniki odgrywają ogromną rolę w procesie podejmowania decyzji, jednak znalezienie odpowiedniej lokalizacji to jedno. Kolejną sprawą jest to, kto stoi za jej stworzeniem.

Dotychczasowe doświadczenie dewelopera

W pierwszej kolejności można przyjrzeć się wcześniejszym inwestycjom, jakie ma w portfolio deweloper we Wrocławiu. Wybudowane niedawno domy i mieszkania dadzą inwestorowi pewne pojęcie o stylu architektury, które obecnie jest uznawany za modny przez dewelopera. Z kolei budynki, które już stoją, mogą dostarczyć informacji o trwałości stosowanych materiałów, ponadczasowości designu, czy funkcjonalności w przestrzeni miejskiej. 

Kolejną sprawą jest samo doświadczenie dewelopera. Warto więc sprawdzić ile lat funkcjonuje on na rynku, ile ma zrealizowanych inwestycji i czy były one oddawane w terminie. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie osobiście wszystkich realizacji - sam wygląd inwestycji oraz widoczna gołym okiem jakość wykonania mogą stanowić kolejny czynnik wpływający na wybór danego podmiotu. 

Firmy deweloperskie funkcjonujące na rynku wiele lat i mające w swoim portfolio wiele udanych realizacji, mogą poszczycić się referencjami w kamieniu podążającymi za starożytną maksymą exegi monumentum. Jeśli firma deweloperska rośnie od lat, ma pieniądze na nowe projekty, a także stale poprawia jakość swoich realizacji, z pewnością można to uznać za kryterium zwiększające jej wiarygodność.

Zrzeszenia branżowe

Istotnym czynnikiem wpływającym na wiarygodność dewelopera jest jego przynależność do zrzeszenia branżowego. Członkostwo na przykład w organizacji takiej jak Polski Związek Firm Deweloperskich nie jest przyznawane każdemu zgłaszającemu się do nich podmiotowi, a sam proces przyjęcia w tym gremium obwarowany jest określonymi warunkami brzegowymi. PZFD zrzesza dobrowolnie deweloperów, którzy zobowiązują się do zapewnienia uczciwości i przejrzystości relacji z klientami. 

Misja i koncepcja

Warto także zwrócić uwagę na kwestie, które nie dotyczą bezpośrednio samych budynków. Mowa tutaj o lokalizacji czy skomunikowaniu z najważniejszymi punktami w rejonie. Czy w przypadku starszych inwestycji widoczny jest schemat i metoda podjętych działań? Jeśli tak, to oznacza, że deweloper działa w zorganizowany sposób i według swojej ustalonej wizji oraz misji. Przy okazji warto także sprawdzić, czy te przewodzące mu wartości są przez niego komunikowane w narracji kierowanej do klienta.

Artykuł partnera

Kategorie: Inwestycje,

Komentarze (0)